Szkody łowieckie są uregulowane przepisami: rozdział 9 ustawy z dnia 13 października 1995r.Prawo łowieckie oraz Rozporządzenie Ministra Ochrony Środowiska z dnia 8 marca 2010r. w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych.
Postępowanie przy szacowaniu szkód łowieckich: Musi zaistnieć fakt powstania szkody. W terminie 3 dni od dnia stwierdzenia szkody (lub 14 dni od dnia jej powstania w sadach z określeniem liczby uszkodzonych drzew) należy zawiadomić na piśmie osobę upoważnioną przez koło łowieckie do przyjmowania zgłoszeń (informacje do uzyskania w urzędzie gminy oraz w izbie rolniczej) o wystąpieniu szkody.
W ciągu 7 dni od zgłoszenia szkody koło łowieckie dokonuje oględzin, zawiadamiając o ich terminie poszkodowanego na dwa dni przed ich dokonaniem (za porozumieniem stron – w terminie krótszym) Na żądanie jednej ze stron może w nich uczestniczyć przedstawiciel izby rolniczej. Z wykonanych czynności sporządzany jest protokół w 2 jednobrzmiących egzemplarzach. Poszkodowanego może reprezentować pełnomocnik.
Ostatecznego szacowania oraz określenia wysokości odszkodowania dokonuje się najpóźniej na dzień przed sprzętem uszkodzonej lub zniszczonej uprawy lub płodu rolnego. Na 7 dni przed zbiorem uszkodzonej uprawy należy termin zbioru zgłosić na piśmie do koła łowieckiego w celu dokonania ostatecznego szacowania szkód. Na żądanie jednej ze stron może w nim uczestniczyć przedstawiciel izby rolniczej. Z wykonanych czynności sporządzany jest protokół w 2 jednobrzmiących egzemplarzach.
Jeżeli szkoda powstała i została zgłoszona bezpośrednio przed sprzętem lub w jego trakcie, dokonuje się jedynie ostatecznego szacowania. Należy pamiętać, że nieuprzątnięcie płodów z uszkodzonej uprawy po dokonaniu ostatecznego szacowaniawyklucza możliwość ponownego szacowania, w przypadku dalszego zwiększania się szkody. Dopuszcza się ponowne szacowanie szkody – za porozumieniem stron – jeżeli nieuprzątnięcie płodów spowodowane było warunkami atmosferycznymi. Podpisanie protokołu bez uwag oznacza zgodę na wysokość odszkodowania w nim wyliczoną. Jeżeli rolnik nie zgadza się ze sposobem dokonania szacowania lub wysokością odszkodowania, powinien dopilnować by by znalazło się to w podpisywanym protokole. Wypłata odszkodowania nastepuje w terminie 30 dni od sporządzenia protokołu ostatecznego szacowania szkody (ponownego szacowania szkody). W przypadku sporów organem mediacyjnym jest właściwy miejscowo Wójt, Burmistrz, Prezydent. W przypadku niedojścia do ugody możliwe jest wstąpienie na drogę sądową z pozwem o zapłatę.
Wiadomości ubezpieczeniowe
Skontaktuj się z nami
odszkodowania@primus.biz.pl
516 026 509 oraz 517 975 176
pn-pt w godz. 9-19, sobota 10-15.
Dokumentację prosimy przesyłać na adres e-mail odszkodowania@primus.biz.pl lub pocztą na adres biura:
ul. Poznańska 62/80 (V piętro)
60-853 Poznań
(budynek Atanera).
Szkody łowieckie
Usługi
Odszkodowania dla osób fizycznych
Do powstania szkód dochodzi zarówno w wyniku własnej nieuwagi jak i działania bądź zaniechania występującego po stronie osób trzecich.
Polisy posagowe
Zdecydowana większość odszkodowań wypłaconych z tego typu umów ubezpieczenia jest znacznie zaniżona. Wiemy jak to zmienić.
Odszkodowania dla firm
Jeżeli w firmie wydarzyła się szkoda bądź szkody zdarzają się dość często, zachodzi konieczność bieżącej obsługi likwidacji szkód prowadzonych w firmie ubezpieczeniowej.
Usługi rzeczoznawcze
Wszelkie wyceny i kalkulacje dokonywane są przez uprawnionych rzeczoznawców samochodowych posiadających znaczne doświadczenie zawodowe.
Odszkodowania za słupy, wodociągi itp.
Kompleksowa obsługa roszczeń związanych z uzyskaniem odszkodowania za słupy energetyczne, wodociągi i inne media.
Windykacja należności
Sprawy o zapłatę należności z faktur bądź innych źródeł. Prowizja pobierana jest tylko i wyłącznie w sytuacji uzyskania należności dla Klienta.
PAMIĘTAJ! Twoje odszkodowanie może być wyższe! Nie pobieramy zaliczek! Honorarium płatne dopiero po przyznaniu odszkodowania!