Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego, odszkodowanie za uszkodzenie samochodu może obejmować oprócz kosztów jego naprawy także zapłatę sumy pieniężnej, odpowiadającej różnicy między wartością tego samochodu przed uszkodzeniem i po naprawie”.
Właściciel pojazdu uszkodzonego w wyniku wypadku bądź kolizji, ma zatem prawo do żądania poza samym odszkodowaniem za naprawę pojazdu, również odszkodowania z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu.
Dodatkowe, poboczne odszkodowanie z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu nie przysługuje jednak we wszystkich sprawach, w których dochodzi do uszkodzenia pojazdu.
By móc skutecznie żądać utraty wartości handlowej konieczne jest spełnienie warunków określonych w
Instrukcji określania rynkowego ubytku wartości pojazdów nr 1/2009 z dnia 12 lutego 2009.
Zgodnie z jej postanowieniami rynkowy (handlowy) ubytek wartości szacuje się dla samochodów osobowych i terenowych, utrzymanych w dobrym stanie technicznym, o okresie eksploatacji do 6 lat; motocykli do 3 lat; samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony do 4 lat; pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony do 3 lat.
Przy czym, jak zostało wskazane w Instrukcji, występowanie ubytku wartości po przekroczeniu tych okresów może mieć miejsce w wyjątkowych przypadkach eksploatacji pojazdu, charakteryzujących się niewielkim przebiegiem i szczególną dbałością o stan techniczny.
Wyliczenie utraty wartości handlowej pojazdu następuje w ramach opinii rzeczoznawcy.
Rzeczoznawcy PRIMUS opracowują pełną dokumentację konieczną do uzyskania odszkodowania z tytułu utraty wartości handlowej po DARMOWYM ustaleniu czy w danym przypadku takie odszkodowanie przysługuje.
Zapraszamy do kontaktu.