Krzywda jaką odczuwają bliscy po śmierci najbliższej osoby zdaje się być nie do wycenienia. Najbliżsi czują stratę członka rodziny, który już nigdy do nich nie wróci. Jest to bardzo trudny czas dla rodzin i najbliższych osób, które zginęły w wypadku komunikacyjnym, nie będących sprawcą tego zdarzenia.
Podmiotem odpowiedzialnym do wypłaty wszelkich roszczeń jest ubezpieczyciel OC sprawcy wypadku, w sytuacji jednak gdy taka osoba nie wykupiła obowiązkowej polisy od Odpowiedzialności Cywilnej lub gdy nie jest znany sprawca, na takich samych zasadach odpowiada UFG.
Odszkodowanie należne jest rodzinie i najbliższym zmarłego (rodzice, małżonek, dzieci, rodzeństwo, dziadkowie, wnuki, konkubent).
Zadośćuczynienie
Zgodnie z kodeksem cywilnym zadośćuczynienie wiąże się z uzyskaniem dla rodziny i najbliższych zmarłego najwyższego świadczenia pieniężnego za ból i cierpienie związane ze śmiercią osoby bliskiej – nie zawsze spokrewnionej lub spowinowaconej.
Nie ma kwoty, którą można uznać za właściwe zadośćuczynienie za śmierć w wypadku bliskiej osoby. Strata, jaką czują najbliżsi jest nie do ocenienia. Celem zadośćuczynienia jest jednak forma kompensaty finansowej, wszelkich ujemnych przeżyć związanych z utratą osoby bliskiej.
Odszkodowanie ze względu na trudną sytuację materialną rodziny:
Rodzina może ubiegać się również o odszkodowanie w przypadku, kiedy strata bliskiej osoby wpłynęła na sytuację finansową rodziny. W tym wypadku można powołać się na Art.446 § 3, którego treść brzmi: „Sąd może ponadto przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego stosowne odszkodowanie, jeżeli wskutek jego śmierci nastąpiło znaczne pogorszenie ich sytuacji życiowej.” O ten rodzaj odszkodowania może ubiegać się najbliższa rodzina zmarłego (mąż oraz dzieci). Dalsza rodzina, również może ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie, jeżeli osoba zmarła wspierała ją finansowo.
Zwrot kosztów pogrzebu:
Rodziny osób zmarłych są również uprawnione, zgodnie z art. 446 §1. „Jeżeli wskutek uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia nastąpiła śmierć poszkodowanego, zobowiązany do naprawienia szkody powinien zwrócić koszty leczenia i pogrzebu temu, kto je poniósł”, do wystąpienia z roszczeniem o zwrot kosztów pogrzebu.
Wypłata renty:
Jeżeli zmarła w wyniku wypadku osoba była jedynym żywicielem rodziny, istnieje możliwość ubiegania się o rentę. W takiej sytuacji najbliższej rodzinie należy się odszkodowanie zgodnie z Art. 446 § 2.kc „Osoba, względem której ciążył na zmarłym ustawowy obowiązek alimentacyjny, może żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody renty obliczonej stosownie do potrzeb poszkodowanego oraz do możliwości zarobkowych i majątkowych zmarłego przez czas prawdopodobnego trwania obowiązku alimentacyjnego. Takiej samej renty mogą żądać inne osoby bliskie, którym zmarły dobrowolnie i stale dostarczał środków utrzymania, jeżeli z okoliczności wynika, że wymagają tego zasady współżycia społecznego”. Ten rodzaj świadczeń jest świadczeniem okresowym, przyznawanym raz w miesiącu, a jego wysokość jest zależna od dochodów jakie zmarły wnosił do gospodarstwa domowego.